Kredi Yasal Takip Süresi Nedir?

0

Kredi yasal takip süresi nedir, sorgulama, kaldırma ve süreci nasıl işler, kaç gün sürer, bankaların müşterinin birbirini takip eden borcun iki vadesini ödememesi durumunda izledikleri süreçtir. Bu süreçle ilgili tüketicilerinde merak ettiği bazı konular vardır. Yasal takip süreci hem müşteriler hem de bankalar için çok önemlidir. Vadesi gelmiş bir kredi borcunu 90 gün içinde ödenmemesi durumundan ortaya çıkar. Bu durum müşteriye ödeme hatırlatması şeklinde aktarılır. Bankalar ödemesini zamanında yapmayan müşterileri yazılı ya da sözlü ulaşarak ödemesini hatırlatırlar.

Borçlar Yasal Takibe Ne Zaman Düşer?

Borçlar ile ilgili yasal takip süreci, birbirini takip eden iki taksitin ödenmemesi durumunda banka tüketiciye 30 gün süre vererek başlar. Aynı zamanda bankanın bu süre içerisinde borcun tamamını da talep etme hakkı vardı. Birbirini takip eden iki taksitinin ödenmemesi durumunda inisiyatif tamamen bankaya kalmış olsa da yasal takip süreci için tüketiciye minimum 90 gün süre vermesi gerekir.

Eğer yasal takip sürecinden sonra da tüketici halan borcunu ödemiyorsa durum haciz ile sonuçlanabilir. Bu nedenle ödemesi yapılmayan borçlar için yasal takip süreci başlamadan önce banka ile iletişime geçerek, herhangi bir ödeme sözü vermek yasal takip sürecini daha sağlıklı ve mantıklı bir şekilde atlatmak açısından daha faydalı olacaktır.

Yasal Takip Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yasal takip sorgulama ya da kredi kartı borcu sorgulama işlemini sorgulamak için bankaya gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamdan yapabilirsiniz. Bunun için E-devlet sistemi yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna Risk merkezi raporu başvuru yazın ve ardından borç bilgileri veya çek bilgileri raporu sekmesinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler, Kaç Gün Sürer?

Yasal takip süreci tüketicinin bankalardan aldığı kredi ya da kredi kartı borucunu iki ay üst üste ödememesi durumunda banka 30 gün süre verir. Tüketici hala borcunu bu süre içinde ödememişse banka sözlü ya da yazılı ihtarname göndererek yasal takip sürecini başlayacağını bildirir. Tüketici 30 gün içerisinde borcunun en az asgari tutarı kadarını ödemek zorundadır.

Banka ilk olarak bir hafta ek süre verir. Bu sürede borcun asgari tutarı kadar bir ödeme yapılması durumunda yasal takip süreci başlamaz. Tüketici verilen bu ek süre içinde bankadan borcunu yapılandırma talep edebilir. Ayrıca yasal takibe düşlen borçların silinmesi için borcu kapattığınız tarihten itibaren üzerinden beş yıl geçmesi gerekir. Borcu kapatılmaması durumunda banka haciz yolu ile ücretini talep edebilir.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.