Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

0

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar birçok vatandaşın hayatını giderek zorlaştırmakta. Bununla birlikte vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birçok yola başvurmuş durumda. En çok başvurulan yollardan birisi tasarruf olarak gözükse de bazı vatandaşlar ve iş yerleri ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve iş yerlerinin çalışmasının devamını sağlamak amacıyla bankalar ve faktöring şirketlerden kredi çekmektedir.

Ancak ekonomik ilerleyişin istikrarsız olması ve pozitif yönde ilerlememesi vatandaşların çektiği kredileri ve kredi kartlarına yaptıkları borcun ödenmemesi gibi durumlara sebep olabilmekte. Özellikle Covid-19 sebebiyle insanlar online alışverişe ciddi anlamda rağbet göstermiş ve online alışverişlerini kredi kartı üzerinden yapmaktadır. Aynı zamanda temel ihtiyaçlar bazında yapılan harcamalarda kredi kartı kullanımı giderek çoğalmıştır.

Ancak her ne kadar alışveriş edilebilir bir durum göz önünde bulunsa da bazı durumlarda vatandaşlar borçlarını ödeyememekte veya ödemede güçlük çekebilmektedir. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Bu sorunun cevabını merak edenler için bu yazımızda kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde neler olabileceğini derledik.

Kredi kartları vatandaşlar tarafından bankalardan anlaşmalı olarak alınan bir banka aracıdır. Limitleri kişilerin ekonomik durumu ve bütçelerine göre belirlenmektedir. Ancak her ne kadar kredi kart limitleri kişilerin bütçesine göre belirlense de kişiler ödemekte güçlük çekebilmekte ya da bu borçları ödeyemeye bilmektedir.

Bu durumda bankaların kredi kartı müşterileri için belli başlı prosedürleri ve yaptırımları olmaktadır. Bu prosedür ve yaptırımlar bankalardan kredi kartı isteyen müşterilerinin başvuruları sonucu imzaladığı sözleşmede net bir şekilde belirtilmektedir. Kredi kartı ödenmezse ne olur? sorusunun ve bu prosedür ve yaptırımları maddeler halinde belirtecek olursak;

İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Öncelikle kredi kartını almadan önce bankaya bir ödeme sözü verildiği unutulmamalıdır. Sözleşmeye uyulmaması ve ödemenin yapılmaması halinde müşteriler yasal olarak borçlu olarak gösterilir ve yasal işleme tabii tutulurlar.

Bankaların kredi kartının borcunun ödenmemesi halinde ilk başvurduğu sistem 6 aylık bir faiz oranı uygulamasıdır. Yasaya göre müşterilerin ödeme zorluğu çekebileceği düşünülüp 6 aylık bir süre için borcuna sadece faiz uygulanmaktadır. Bu faiz bankaların faiz oranı hesaplamalarına göre farklılık gösterebilmektedir.

6 ay sonrasında banka tarafından kartınız ve kendiniz yasal takip sürecine girersiniz. Bu süreç mahkemeye verilmenizle başlar. Daha sonrasında banka sizden bu süreç içerisinde bu ödemeyi yerine getirmenizi ister.

Yasal takip süreci içerisinde banka müşterisinin kartın en az asgari tutar borcunu ödemesi gerekir. Yasal takip sürecinden herhangi bir ödeme yapmadıysanız bu durumda mahkemece suçlu bulunur ve mahkemenin kararı doğrultusunda tarafınıza cezai işlem uygulanır. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, hapis cezası var mı?

Kredi Kartı Borcuna Hapis Cezası

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz ve yasal takip sürecine girmeniz sonucunda, banka mahkemeye hakkınızda suç duyurusunda bulunur. Mahkeme bankadan aldığı bilgilerle birlikte bir inceleme başlatır. Bu incelemede mal varlığınız, bu borcu haciz sistemiyle ödeyebilme durumunuz göz önüne alınır ve karar verilmesi üzere mahkeme tarihine aktarılır.

Mahkeme esnasında veriler tekrar incelenir ve kişinin sözleri de bu veriler kadar dikkate alınır. Mahkeme öncelikle kişiye borcun ödenmesi amacıyla bir süre verebilir. Ancak bu süre dahilinde kişinin yurtdışına gitmesi yasaklanır. Eğer bu süreç esnasında kişi borcunu ödeyemediyse ve mal varlığı borcu ödemeye yetmiyorsa kişi borcun miktarına göre hapis cezasına çarptırılır. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, kart borcuna ek olarak faiz uygulanır mı?

Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır mı?

Faiz oranı bankaların belirlediği ve müşterilerin bankada hesap açmasında bile müşterilere uygulanan bir ekonomik araçtır. Kredi kartının ödenmemesi durumunda bankanın uygulamalarına göre yılda bir, ayda bir, günde kredi kartınıza faiz uygulanabilir.

Bu sebeple kredi borcunu ödemeyen kişilerin bu faiz oranlarını iyi incelemesi gerekmektedir. Banka müşterilerine kredi kartı vermeden önce sözleşme içerisinde müşterilere faiz oranlarını kabul etmektedir. Kredi kartı borcunuzun üzerinden geçen zaman birimine kıyasla o günün faiz oranı kart borcunuza ek olarak uygulanır. Eğer kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, evime ya da iş yerime haciz gelir mi diye soruyorsanız;

Kredi Kartı Borcundan Eve Haciz Gelir mi?

Bankalar müşterilerine, kredi kartı verirken ödeme güvenliği açısından sözleşme dahilinde bazı teminatlar imzalatır. Bu teminatlardan en önemlisi de müşterin mal varlığıdır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi ve bunun sonucunda kredi kartının yasal takibe alınması sonucunda müşteri mahkemeye verilir ve borcu bu süreçte ödenmesi istenir. Ancak banka müşterisi kredi kartını ödemediyse ve mahkeme kararını beklediyse, mahkemeden gelen haciz kararı sonrası bankalar kredi kartı borcu olan müşterilerinin evine haciz çağırabilir ve mal varlığına el koyabilir. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, maaş hesabıma haciz işlem sorusunu soruyorsanız;

Kredi Kartı Borcu Sebebiyle Maaşa Haciz

Herhangi bir iş yerinde çalışıyorsanız ve maaşınızı elden almıyorsanız bankalardan hesap açmak zorunda kalırsınız. Hesap açılışı sonrası otomatik olarak banka müşterisi olursunuz ve maaşınızın yattığı ilk aydan itibaren banka çeşitli ürünlerini müşterilerine satmaya çalışır. Bu ürünler biri olan kredi kartlarının borcunun ödenmemesi durumda, banka 6 ay bekler ve daha sonrasında müşteriyi yasal takibe alır.

Normal şartlarda hesabınızdan size haber vermeden hiçbir para kredi kart borcuna aktarılmaz. Yasal takibe uğrayan borcunuz maaş hesabınızın bulunduğu veya herhangi bir hesabınızın bulunduğu bankaya aitse banka kredi kartı borcunuzu bu hesaplar otomatik olarak çeker. Dolayısıyla yasal takibe uğramış bir borcunuz varsa bankanın maaş hesabına haciz koyma hakkı bulunmaktadır. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorunuza yeterli yanıtı bulamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki alandan bize soru iletebilirsiniz.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.