İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar

0

Bir çok vatandaş işsizlik maaşına kredi veren bankalar hakkında bilgi edinmek için soru sormaktadır. Pandemi sürecinde normalleşme döneminin ardından pek çok sayıda firma işçi çıkardı. Bu dönemin öncesinde işinden olan personeller işsizlik maaşı almakta. Peki, işsizlik maaşı ödemesi alan vatandaşlar ihtiyaç kredisi kullanabilirler mi? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Ancak işsizlik maaşıyla kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler, kredi kullanımı için bankaların bazı koşullarına uyum sağlamak zorundadır.

Hangi Bankalar İşsizlik Maaşına Kredi Verir?

  • ING Bank
  • Şekerbank
  • Denizbank
  • Fibabanka
  • TEB
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası

Bulunmaktadır. Bu bankaların hazırladığı kredi kampanyalarına uyum sağlayan kişiler bulunmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilgili bankalarla görüşmeleri gerekmektedir. Başvuru sahibinin kredi çekmek istediği bankanın müşterisi olması oldukça önem taşımaktadır. Müşterisi olduğunuz bankadan kredi çekmek sizler için daha kolay olacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olmalıdır?

Bankalara işsizlik maaşı için kredi başvurusu yapıldığında bankalar tarafından belirlenen krediler kullanıma sunulmaktadır. İşsizlik maaşı için kredi çekmek isteyen kişilerin bankaların kredi faiz oranlarına ve vade sürelerine uygun olmaları gerekmektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerin aylık toplam gelirleri ve diğer tüm gelirleri ilgili banka tarafından incelenerek kredilerin limitleri belirlenmektedir. Bankaların belirlediği limitlerin üzerinde kredi almak isteyen kişiler, kredi başvurusu için ek teminat göstermek zorundadır. Tüm bu prosedürlerin tamamlanması ardından kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. işsizlik maaşı için verilen krediler hakkında merak edilen birçok şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kredi Başvuru Şartları

İşsizlik maaşı kredi başvurusu için bankalar tarafından istenen gerekli görülen bazı şartlar vardır. İşsizlik maaşı karşılığında kedi başvurusu yapmak isteyenlerin mutlaka 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin SGK kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olması ve işsiz kalınması durumunda, İşkur kapsamında işsizlik maaşı alması gereklidir. İşsizlik maaşı ödeneklerinin süresi ile kredi taksitlerinin süresi birbirine uyum sağlamalıdır.

İşsizlik maaşının kredi taksitlerini karşılaması gereklidir. İşsizlik maaşının sona ermesi durumunda, kişilerin bankalardan gelir belgesiz kredi talep etme hakları da ortadan kalkmaktadır. İşsizlik maaşı tutarı, kredilerin aylık taksitinden en az iki kat fazla olmak zorundadır.

Kişilerin yüksek miktarda kredi talep etmeleri durumunda, banka tarafından teminat ve kefil talep edilmektedir. Mevcutta banka borcu bulunan ya da kredi borçlarını ödemekte zorluk çeken kişiler, işsizlik maaşı karşılığında kredi başvurusu yapamazlar. Kredi kullanım imkanının artması için kredi notunun yüksek olması şartı vardır. Başvuru sahibinin kredi notunun düşük olması kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasını zorlaştırmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kredisi İçin İstenen Evraklar

İşsizlik maaşı evraklar içinde bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuru aşamasında bu belgelerin bankalara teslim edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bankalar tarafından talep edilecek standart evrak haricinde, ek belge kullanımına gereksinim duyulmaktadır.

İşsizlik maaşı kredisi için istenen temel belgelerden bazıları arasında kredi talep eden kişilerin kimlik belgeleri aslı ve fotokopisi, kişilerin işsizlik maaşı aldığını gösteren belgeler, İŞKUR kapsamında kişilere verilmiş belgeler, aylık toplam gelir bilgilerinin bulunduğu belge, kişilerin üzerine kayıtlı taşınır ve taşınmaz mallarının belgeleri, güncel adreslerin bulunduğu ikametgâh kaydı, hanede yaşayan kapsamlı gelir belgesi, kredi karşılığında kefil istenmesi halinde mevcut gayrimenkullerin tapu fotokopisi, kredi için kefil olacak kişilerin kimlik fotokopisi ve kişiye gelir belgesi bulunmaktadır. Başvurunuzun tamamlaması için bu belgelerin tam ve doğru şekilde hazırlamak gereklidir. Belgelerinizde eksiklik olması halinde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Ziraat Banka İşsizlik Maaşına Kredi

Ziraat Bankası işsizlik maaşı kullanmak isteyenlere kredi kullanım olanağı tanımaktadır. İşsizlik maaşı alan ve gelir belgesiz şekilde kredi kullanımına ihtiyaç duyan kişiler için geliştirilen kredi kampanyasında, herhangi bir gelir belgesi gerekmemektedir.

Kişilerin kredi notuna ve gelir durumuna bağlı olarak, talep edilecek kredilerin tutarı ve faiz oranları değişiklik göstermektedir. Ziraat Bankası işsizlik maaşı kredisine başvuru yapmak için bazı Ziraat bankası işsizlik maaşı kredi şartları bulunmaktadır.

Başvuru için ziraatbank.com.tr adresi veya Ziraat Mobil uygulaması kullanılmaktadır. Online ortamda gelir belgesiz kredi başvurusu yapılabilmektedir. Online bankacılık girişi için açılan sayfada, kredi çekmek isteyen kişilerin T.C. kimlik numarası ve mobil bankacılık şifresi istenmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra, “Başvurular” kısmından talep eden kredi için miktar belirlemesi yapılmalıdır.

Gelir beyanı için ön başvuru niteliğinde olan bu işlemlerin ardından banka tarafından kişilerin sicili incelenmektedir. Bunun sonucunda başvuruda bulunan kişilerin krediye uygun olup olmadıkları ortaya çıkmaktadır. Tüm bu işlemlerin sonrasında eğer krediye uygun bulunursanız kredi çekme talebiniz onaylanacaktır.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.