İş Bankası IBAN Sorgulama

0

Yazımızın içeriğinde İş Bankası IBAN sorgulama nasıl yapılır, IBAN numarası nerede yazar gibi bilgilere ulaşabileceksiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bankacılık sektörü kendi alanında durmaksızın bir ilerleme kaydetmekte. Bu ilerlemeye uyum sağlayan bankalardan biri olan İş Bankası, müşterilerinin istek ve işlemlerini daha hızlı bir şekilde yerine getirmek için teknolojiyi oldukça fazla kullanmaktadırlar.

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, İş Bankası müşterilerinin internet ve mobil uygulamadan yaptığı işlem sayısı her geçen gün ciddi derecede artış göstermiştir. Bireysel ve kurumsal alanda kullanılan mobil uygulamalar ve internet şubeleri müşteriye sağladığı altyapıyla, İş Bankası müşterilerinin para gönderim, para çekme, kart işlemleri vb. birçok işlemin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Özellikle para çekme, para yatırma ve para gönderme gibi işlemlerde kullanılan IBAN sistemi sayesinde kişiler, rahatlıkla işlemlerini tamamlayabilmekteler. Aynı zamanda IBAN numarası kişinin yaşadığı bir ülkeden resmi bir para hesabı olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda IBAN numarası ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu farklılık numara sayısına numara başlarındaki ülke kodlarına, bankalara ve banka şubelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

İş Bankası IBAN Numarası Özellikleri

İş Bankası IBAN numarasının özellikleri şu şekildedir;

  • İş Bankası bir Türkiye bankası olduğundan IBAN numarasının başlangıcı TR ülke koduyla başlamaktadır.
  • IBAN numarası 26 haneden oluşmalıdır.
  • TR ibaresinden sonra gelen 2 sayı kontrol basamağını oluşturur.
  • Kontrol basamağının ardından karşınıza çıkan 5 basamak banka kodunu ifade eder ve banka kodu banka şubelerine göre farklılık gösterir.
  • Geriye kalan son 16 hane hesap numarasını ifade eder ve kişilerin para çekme, para yatırma ve para gönderme gibi işlemlerinde büyük önem taşır.

İş Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş Bankası müşterisiyseniz ve İş Bankası IBAN numaranızı öğrenmek istiyorsanız İş Bankası’nın işlem kanallarını kullanmanız gerekmektedir. Bu kanalları maddeler halinde açıklayacak olursak;

  • İş Bankası internet sitesinden IBAN numarasını sorgulamak isteyen müşteriler. İnternet uygulamasına giriş yaptıktan sonra işlemler bölümünden IBAN sorgula seçeneğini seçmesi gerekmektedir.
  • 0850 724 07 24 numaralı İş Bankası çağrı merkezini arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
  • İş Bankası mobil uygulamasından IBAN numarasını öğrenmek isteyen müşterilerin İş cep uygulamasını indirerek giriş yaptıktan sonra işlemler bölümünden IBAN sorgulama seçeneği seçmesi veya hesaplarım bölümünden hesap seçenekleri menüsüne tıklayarak ulaşabilirler.
Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.