e-Devlet Kredi Notu Öğrenme

0

Kişilerin kredi notlarını ücretsiz bir şekilde öğrenmesi için e-Devlet kredi notu öğrenme sistemini kullanabilirler. olarak, e-Devlet sistemine gitmeniz gerekmektedir. e-Devlet sistemi açıldıktan sonra “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmını seçmeniz önemlidir. Karşınıza çıkan ekranda Kredi Limit ve Borç Bilgilerini aldıktan sonra bilgi edinirsiniz. Talep yoğunluğa bağlı şekilde değişmekle birlikte raporunuz 2 saat ile 1 gün arasında oluşmaktadır.

Ardından kısa mesaj ile raporunuzun hazır olduğu size bildirilmektedir. Gelen mesajda, raporunuzu indirmek için kullanacağınız şifre bulunmaktadır. Başvuruyu yapan kişi, kısa mesaj aracılığıyla gelen bu bilgilendirmenin sonrasında e-Devlet sistemine giriş yaparak Risk Merkezi Raporu Başvuru kısmı seçilerek aldığınız Risk Merkezi Raporu ile bütün geçmiş ve mevcut borç durumunuz, riskiniz hesaplanmaktadır.

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Kredi notu sorgulamanın iki yöntemi bulunmaktadır. Kredi notu ücret karşılığında öğrenilebilen bir konudur. Bu iki yöntemde de kredi notu belli bir ücret karşılığında sağlanmaktadır. e- Devlet uygulaması dışında hiçbir şekilde ücretsiz kredi notu sorgulamanız mümkün değildir. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz iki yol bulunmaktadır.

Birinci yol, Findeks ile kredi notu öğrenilmektedir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı bir markadır. Belli bir ücret ödeyerek isteyen kişiler kredi notlarını öğrenebilmektedir. Bankalar vasıtasıyla kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi birçok banka tarafından müşterilerine hizmet şeklinde sağlanmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için banka şubelerine bizzat gidebilirsiniz. Bu şekilde kredi notu öğrenilebileceği gibi aynı zamanda internet bankacılığı kullanarak da kredi notunuzu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun karşılığında herhangi bir ücret ödemezsiniz.

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm finans geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanması ve analiz edilmesiyle alınan puana kredi notu ismi verilmektedir. Sorgulama yapabilmek için mutlaka e-Devlet sistemine kayıtlı olan telefon numaranızın doğrulamış olmalısınız. Aksi halde işlem yapamazsınız.

e-Devlet Risk Merkezi Raporu’nda sizin kredi notu yer almaz. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks’ten ya da banka şubelerinden ücret ödeyerek hizmet alabilirsiniz. Aldığınız rapor anlaşılması ve yorumlanması çok kolay değildir. Raporu görüntülemek için gönderilen şifreyi birden fazla kez yazmanız gerekmektedir. Zamanla daha anlaşılır ve kullanışlı hale gelecektir.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle sistemine şifreniz aracılığıyla giriş yapmalısınız. Kimliğiniz doğrulanmasının ardından Risk Merkezi Raporu Başvuru kısmına gitmelisiniz. Burada karşınıza çıkacak olan ekranda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” raporlarını göreceksiniz ve bu belgenin biri talep edilmektedir.

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama Ücretli mi?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından sunulan Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden kişi başı ayda bir defa olmak üzere ücretsiz sunulmaktadır. Bankacılıkla ilgili ürünlerden yararlanabilmek için kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bunun yanı sıra kredi notum kaç olmalı acaba gibi sorularınızın cevabını bulmak için de yazımızı inceleyebilirsiniz. Raporda bulunan borç bilgileri banka ve finansal kuruluş için referans olmaktadır.

e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek bu hizmet ile ulaşılabilecek bilgiler arasında banka ve finansal kuruluşlardan kullanılan bireysel veya ticari nitelikli kredi ve kredi kartı limitleri , vadelerine göre borç bilgileri ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgileri, mevcut ve bütün borçlar, komisyon tutarı bilgileri topladığındaki tüm borç tutarları ve son 10 yılda banka ve finans kuruluşları tarafından yasal takibe düşen açık veya kapalı durumdaki tüm borçları bulunmaktadır.

e-Devlet Kredi Notu

Kredi notu bir kişinin bankadan kredi alabilmesi için en önemli şartlardan biridir. Kişinin finansal geçmişine göre belirlenen bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notu öğrenmek oldukça kolaydır.

Kredi notu sorgulama işlemi öncesinde kredi çekmek isteyen başvuru sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan olan kredi notlarının yeterli olup olmadığıdır. Kredi kullanmak isteyen herkes için belli bir kredi notu vardır. Başvurulan bankaya ve başvuran kişinin gelir durumuna göre kaç puanla kredi olduğu öğrenebilir. Buna göre kullanılabilecek olan kredi miktarı değişmektedir. Ancak bir genelleme yapılmak istenirse kredi notu 1.500 üzerinde olan başvuru sahipleri için kredi notu uygun olarak değerlendirilir.

Kredi notu bazı durumlarda, çekilmek istene kredi miktarına bağlı olarak daha yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunun yüksek tutulabilmesi için bazı gerekli özellikleri vardır. Kredi notunuzun yüksek olması için aylık kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli şekilde yapmalısınız. Bu kredi notunun yüksek olmasına yardımcı olan en önemli konulardan birisidir.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.