Blockchain Nedir? Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

0

Öncelikle Blockchain Nedir? sorusuna yanıt verelim. Blockchain bir tür sistemdir ve herhangi bir merkeze bağlı değildir. Tamamen bir sistemde yer alan cihazlar tarafından çalışır. Sistem üzerinde gerçekleşen her bir işlem tamamen anonimdir. Blockchain çalıştığı diğer sistemlerde bulunan dataları tek bir merkezde toplamanın yerine bu verileri bilgisayar ve cihazlara dağıtır. Bu durum sonucunda da sisteme dışarıdan gelebilecek her türlü müdahale engellenmiş olur.

Blockchain, içerisinde yer alan sistem tabanı sadece kullanıcılara değil diğer kişilere de açık özelliklerdedir. Bu sayede de işlemler esnasında şeffaf şekillerde her tür kontrolün yapılması mümkün olur. Bir bloğun içerisinde yer alan işlemleri, adreste bulunan cüzdanları, gönderim kodlarını ve miktarları dışarıdan her isteyen rahatlıkla izleyebilir. Blockchain sistemi buna ek olarak bütün kullanıcıların sahip oldukları adresleri her işlem sırasında kaydeder. Bu durum da sistemde bir işlemin ikinci kez tekrarlanmasının önüne geçer.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Türkçe terim ile ‘Blok Zincir’ anlamına gelir. Sistemde yapılan her işlem yine sistem içerisinde yer alan bir kriptografiye karşılık gelir. Bu doğrultuda yapılan her işlem bir bloğu doldurur. Doldurulan blokların bir araya gelmesi ve zincir oluşturması ile de blok zincirler oluşmaya başlar. Oluşan her yeni blok, kendisinden bir önceki bloğun kodlarını kendi bünyesinde saklar. Bu durum da sistemdeki güvenliği artırır.

Blockchain ile gönderilen varlık göndermeler bankalarda gerçekleştirilen işlemlere göre son derece ucuz ve bir o kadar da hızlıdır. Cüzdanda başlatılan gönderme işlemi blockchain ağına yansır. Sistemde hemen bilgileri içeren bir kod oluşturulur ve işlemler bu doğrultuda gerçekleştirilir. Bu kod, işlem sonrasında geriye dönük işlemleri sorgulama imkânı tanır. Blockchain nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre sistemin avantajlarına odaklanalım.

Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Blockchain teknolojisi birçok farklı avantaja sahiptir. Genel olarak bu avantajları sınıflandırmak gerekirse;

  • Blockchain herhangi bir şekilde bir merkeze ve kişiye ait olmaması nedeni ile tamamen güven sağlar. İşlemler daha hızlı koşullar altında gerçekleşir.
  • Blockchain sisteminin şeffaf olması her koşulda işlemlerin takip edilmesini sağlar. Bu durum da sistemde habersiz gerçekleşecek birçok işleme karşı müdahale imkânı tanır.
  • Blockchain sistemi verileri oldukça dağınık bir sistemde tutar. Bu dağınık saklama koşulları, meydana gelebilecek dijital saldırı durumlarında sistemin korunmasını mümkün hale getirir.
  • Blockchain teknolojisi temelinde bir tür matematik işlemine bağlıdır. Formülle çalışıyor olması da sistemin her türlü hataya kapalı olduğunu gösterir.
Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.