Bankaların Günlük Faiz Oranları

0

Bankaların günlük faiz oranları günümüzde insanların birikim ihtiyaçlarının artması ile özellikle mevduat hesabı ihtiyaçlarından dolayı sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Başlıca bankaların günlük faiz oranları şu şekildedir:

BankaFaiz Oranı
Akbank%2 - %18
ING%10 - %20
Halkbank%12.5 - %14.75
HSBC%15 - %18
Türkiye İş Bankası%11.75 - %16.25
Enpara%12.5 - %17
DenizBank%12.25 - %18.25
Garanti BBVA%14 - %17
CepteTEB%7.5 - %18.5
QNB FinansBank%10.55 - %17.1
Şekerbank%5.75 - %16.25
Yapı Kredi%4.5 - %17

Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

Paramızı Türk Lirası, yabancı nakit veya altın olarak tutmak için çeşitli vade ve yetki seviyelerindeki mevduat hesaplarını kullanabiliriz. Tasarruf ve ticari mevduat, kullanım amaçlarına göre iki tür banka hesabıdır. Bu süreden sonra vadesi bir, üç, altı veya on iki ay olan tasarruf mevduatlarına faiz ödenir. Ticari mevduat, yalnızca ticari amaçlarla kullanılan mevduat hesaplarıdır.

Mevduat hesaplarına ne kadar süredir açık olduklarına bağlı olarak farklı isimler verilmektedir. Bu rutin banka hesaplarına vadesiz mevduat denir. Bu hesaplar para biriktirmenize, istediğiniz zaman erişmenize, seçtiğinizde para çekmenize ve diğer bankacılık işlemlerini gerçekleştirmenize olanak tanır. Vadesiz hesabınızla birlikte açtığınız, paranızın belirli bir süre boyunca belirli bir faiz getirisi sağladığı hesaptır.

Tüketiciler bu hesapları bir aydan bir yıla kadar, en fazla bir yıl vade ile açabilmektedir. Vadeye kadar para alınmaması konsepti nedeniyle bu hesaplara yatırdığınız paralar geri çekilemez. Tüm mevduat hesapları, para çekmeden önce bildirim gerektirmez, ancak buna “bildirilmiş mevduat” hesapları denir. Çoğu bankada, bir ihbar mevduat hesabından para çekme için en az yedi gün gerekir.

Yedi günlük bir uyarı yapılmaması durumunda, bankanın fonları kullanmayı reddetme yetkisi vardır. Vadesiz mevduat ile vadeli hesap işlemi arasındaki tek fark, 1, 3, 6 ve 12 aylık kriterlerin ihlalidir. Üç aydan daha kısa sürede vadesi gelen vadeli mevduatlar otomatik olarak belirlenir. Birikimli mevduat açabilmek için en az beş yaşında olmalısınız.

Sözleşme koşullarına bağlı olarak, hesaba bir ay veya beş ay süreyle para yatırılabilir. Bu mevduat hesaplarına değişken faiz uygulanabilir. Vadeli mevduata alternatif olarak günlük faiz getiren bir tasarruf hesabıdır. Para yatırma ve çekme işlemleri vade kısıtlamasına tabi değildir. Mevduat hesapları, tasarruf kabiliyetine, para birimine veya hesap sahibine göre de sınıflandırılabilir.

Mevduat Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Yatırım, faiz şeklinde paraya mal olur. Bankalar diğer tüketicilere borç para verdiğinden, her bir ürün için faiz oranı belirlenirken bu işlemlerin maliyeti hesaba katılır. Bankaların günlük faiz oranları, fiili risksiz faiz oranı, enflasyon beklentileri, vade risk primleri, temerrüt risk primleri ve likidite risk primlerini hesaplar.

Günlük, Aylık ve Yıllık Mevduat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Mevduat faiz oranı günlük, aylık veya yıllık olsun, tutarlı bir formül kullanılarak hesaplanır. Faiz hesaplamak için aşağıdaki prosedür kullanılır: Anapara x Faiz Oranı x Süre (Gün)/36 500. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan tutarın stopajsız sonuç olduğu dikkate alındığında, cari mevduat stopaj oranından yapılan kesinti tutarının da hesaplanması gerekmektedir.

Mevduat Nedir?

Mevduat, bir müşteri adına bir finans kuruluşuna yatırılan para miktarıdır. Paranızı geri aldığınız sürece para yatırma işleminiz başarılı sayılır. Vadeli mevduat hesabı söz konusu olduğunda, bankaların günlük faiz oranları, şu anda ne kadar paranız olduğunu hesaplamak için kullanılır. Garanti, tipik bir çek veya tasarruf hesabının bakiyesidir.

Mevduat Hesabı Nedir?

Bir bankaya para yatırmadan önce bir mevduat hesabı gereklidir. Hemen paraya ihtiyacınız varsa bu hizmet tam size göre. Birikim, ödeme, havale/EFT, vade sonunda faiz alma gibi fonksiyonlar için kullanılabilir. Aynı bankada birden fazla hesap açabilirsiniz. Vadeli hesabınızdaki paraları kullanarak alışveriş yapmak için bankanızdan banka kartı alabilirsiniz. Bu kart alışveriş yapmak için kullanılabilir.

Bankalar çeşitli yöntemlerle mevduat hesabı sunmaktadır. Fonlar vadesiz hesap, vadeli hesap, kredili mevduat hesabı, döviz hesabı, altın hesabı, dönem ödemeli hesap, çeyiz hesabı, birikim hesabı gibi kategorilere ayrılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Hesabınızda yeterli para olmasa bile kredili mevduat hesabı (KMH) kullanabilirsiniz. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca, kredili mevduat hesabı mütevazi ve sürekli bir kredi (CLAR) olabilir. Her ay hesabınıza bir kredi yüklenecek ve belirtilen maksimum limite kadar kullanabilirsiniz. Bu hesabı kullandığınızda, o ana kadar harcanan tutarı yansıtmak için bakiyeniz (-) sembolü ile temsil edilecektir.

Hesabınızda yeterli para olduğunda krediniz artacaktır. Faiz maliyetinden kaçınmak için hem kredili mevduat hesabınızdan ödünç aldığınız tutarı hem de tahakkuk eden faizi geri ödemeniz gerekir. Aksi takdirde, temerrüt faizi tahsil edilecek ve kredi notunuz düşecektir. Bankalar kredili mevduat hesaplarını hesaplar ve bankanız muhtemelen bu hesabı sizin için kullanılabilir hale getirir. Bir bankaya uzun süredir sadık olan ve mallarını düzenli olarak kullanan müşteriler bu hesaba hak kazanır. Ayrıca bir banka kredisi hesabı da açabilirsiniz. Bu durum vadesiz mevduat hesabı kullanımını zorunlu kılmaktadır.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.